Opel Omega


Idź do treści

Keyboard2005

Zrób to sam

Keyboard2005

Dziś swoich sił w udoskonalaniu Omegi postanowił spróbować jeden z członków naszego Teamu - Keyboard2005. Jego porada dotyczy zmiany podświetlenia w radiu Siemens NCDC 2013.

Zmiana podświetlenia w radiu Siemens NCDC 2013

Witam.
Dziś pokażę wam, jak zmienić podświetlenie w fabrycznym radiu 2 DIN. Nie jest to nazbyt skomplikowane, potrzeba jedynie troszeczkę zdolności manualnych i sporo cierpliwości.

Będziemy potrzebować:
- Lutownicę i cynę
- Diody 3V 3mm, ew. jak ktoś ma w sobie dużo samozaparcia to może wlutować diody maciupcie kwadratowe (nie pamiętam jak się nazywają).
- Klucze TORX
- Płaski śrubokręt
- Radio ;)

1. Z boku radia na dole po obu bokach odręcamy śrubkę trzymającą dolny zaczep panelu (ja nie musiałem odkręcać, gdyż owe zaczepy mam ułamane)...


...oraz dwie śrubki mocujące pokrywę radia.


2. Płaskim śrubokrętem poważamy pokrywę radia i wysuwamy panel z górnych zaczepów.


3. Ściągamy gałki...


odwracamy panel, odkręcamy piętnaście śrubek...


na końcu delikatnie odginamy zaczepy mechanizmu wysuwania płyt i wyciągamy go.


4. Po wyjęciu płytki ściągamy z niej gumę i ukazują nam się wszystkie diody. Strzałki pokazują diody ukryte pod potencjomertami.


5. Przystępujemy do wymiany. Nóżki przycinamy na 2-3 mm, jest to dosyć istotne z tego względu, że dłuższe nóżki nie pozwolą nam na wciśnięcie przycisku. W trakcie lutowania pamiętamy o zachowaniu biegunowości (+ i -).


Ja na próbę wymieniłem cztery diody - docelowo chcę zmienić praktycznie wszystkie.

Ponieważ wymienione diody są wyższe od oryginalnych, dobrze jest spiłować pilnikiem główki żeby strumień światła był bardziej rozproszony - teraz jest zbyt skupiony i w nocy trochę razi w oczy.

6. Po skończonej wielogodzinnej ;-) pracy składamy radio w całość pamiętając o wszystkich drobiazgach które z niego wyjęliśmy.

7. Złożone radio montujemy na swoje miejsce i cieszymy się nowym podświetleniem.

Widok w dzień:


...i w nocy.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego